iPhone X Kullanıcıları için 9 Gizli Özellik ve İpucu

iPhone X’in Gizli Özellikleri Kullanıcılar İçin 9 İpucu

Başlangıç düğmesi olmayan bir iPhone nedeni ile kafanız karışmış olabilir bununla birlikte etrafta bir sürü yeni özellikler dolaşması cabası. Sizlere iPhone X’inizi daha verimli kullanabilmeniz için en iyi 9 özelliğinden bahsedeceğiz.

1. Uygulama Değiştiriciyi Profosyonel Gibi Kullanın

iPhone X’te artık bir başlangıç tuşu olmadığı için yeni özellikleri öğrenme zamanı. Uygulamalar arasında geçiş yapabilmeniz için uygulama ekranında iken ekranın altındaki çubuğu yukarı sürüklemeli ve titreşim hissedene kadar beklemelisiniz. Lakin bu biraz yavaş geliyorsa sizin için ekranın altındaki çubuğu yukarı doğru kaldırın ve hafif sağa sürükleyin ve işte uygulamalar arasında hızla geçiş yapabileceksiniz.


2. Başlangıç Tuşunu Geri Getirme

Başlangıç tuşu olmadan yaşamaya alışacaksınız ama ben onsuz yapamam diyorsanız ekrana dokunmatik bir başlangıç tuşu getirebilirsiniz.

Menüye girin Ayarlar/Genel/Erişebilirlik/Assistive Touch seçeneğini aktif edin.

işte size istediğiniz gibi ayarlayabileceğiniz bir başlangıç tuşu. tek bir dokunuşla , iki kere dokunduğunuzda ya da uzun süre basarak başlangıç ekranına dönmesini ayarlayabilirsiniz.  Bununla birlikte eğer çok silik göründüğünü düşünüyorsanız parlaklığı %40 ın altına indirmeniz gerekmekte. Şu var ki bu tuşa başlangıca dönmenin dışında başka ayarlar da atayabilirsiniz. ve fiziksel başlangıç tuşunun aksine ekranın istediğiniz bir yerine taşıyabilirsiniz.

3. iPhone X Kilidini Face Id ile Daha Hızlı Açın

Yeni kullanmaya başladıysanız Face Id için ekranı yukarı kaydırıp kilidin gelmesini bekliyor ve daha sonra Face Id ile açıyor olabilirsiniz.

Telefonunuzu kaldırın ekranı yukarı kaldırın ve iPhone X iniz sizi yüzünüzden tanısın. Face Id için kilidi beklemenize gerek yok çünkü ekranı kaydırdığınız anda kamera yüzünüzü taramak için hazır bekliyor olacak. Uzun süre kullanmadı iseniz telefonunuzu kilidi beklemeniz gerekebilir.

4. İphone X Pil Yüzdesini Görmek

İphone X in çentikli ekranı nedeni ile pilin yüzde kaçı dolu ana ekranda artık görünmüyor. Yine de panik yapmayın bunun görülebileceği bir yer biliyoruz. Şimdi telefonunuzun ekranını çentiğin sağ tarafından aşağı doğru kaydırın ve kontrol ekranı karşınızda. Elbette bataryanızın doluluk yüzdesi de.

5. Face Id ‘yi Anlık Kapatma

Bir sebepten Face Id yi kapatmanız gerekiyor. Bu özelliği kullanamayacağınız bir yerdesiniz. Böyle bir durumda yapmanız gereken telefonunuzun güç düğmesine peş peşe 5 defa basmak.

Bu Face Id özelliğini kapatıp telefonunuzu giriş kodu ile açmanızı sağlayacaktır. Tabi bu şekilde kapattığınızda Face Id giriş kodunu girdiğiniz andan itibaren tekrar aktif olmakta.

6. Uygulamalar Arasında Hızlıca Geçiş Yapın

Bunu hemen herkes biliyordur ama telefonu yeni almışsanız ve başlangıçtaki tanıtımı telefonu kullanma heyecanı ile atlamışsanız görmemiş olma ihtimalinize karşı eklemek istedim.

Ana Ekrandayken sağa doğru ekranı kaydırın ve beklemede olan uygulamalar arasında geçiş yapabileceğinizi göreceksiniz. Eğer son kullandığınız uygulamada değilseniz sağa ve sola doğru ekranı kaydırarak uygulamalar arasında geçişler yapabilirsiniz.

7. İphone X Pil Ömrünü %60 Artırın

İphone X normal kullanımda bile gerçekten güzel pil performansı sunmakta. genel kullanımda neredeyse bir buçuk gün kadar genel kullanımda pili dayanmakta.

iPhone X inizi düşük enerji modunda kullanmak pil ömrünü elbet daha fazla artırmaktadır ama siyah duvar kağıdı kullanarak ve gri tonlama kullanarak güç tasarrufunu %60 oranına yakın artırabilirsiniz.

Bu durumun sebebi iPhone X in Oled ekranı elbette. LCD nin aksine siyah tonlama için LCD ekranda pixeller siyah yanarken OLED ekranda siyah görüntü için yanmamaktadır.

8. Bakışınızla Alarmı Susturun

Sabahları o alarm sesini duyduktan sonra alarm sesini kapatmak için artık ekranda alarmı sustur tuşunu aramak zorunda değilsiniz.

Telefonu alarm çalarken kaldırıp yüzünüze tutun ve işte Face Id yüzünüzü tanıdı ve alarm susuyor.

9. Telefonunuzu Uyandırmak için Dokunun

Android telefonlarda alışılagelmiş olan telefon ekranına ii kere dokunulması ile telefonun uyku modundan çıkma özelliği artık iPhone X inizde de var tek farkla ekrana bir kez dokunmanız yeterli.

Bu Yazıyı Paylaşmak İster misiniz ?
E-Bülten