Galaxy Note 9 Özellikleri, Fiyatı , Yeni Bluetooth S Pen , AI Kamera , Dev Pil, 128 GB Dahili Hafıza

Galaxy Note 9 Özellikleri, Fiyatı , Yeni Bluetooth S Pen , AI Kamera , Dev Pil, 128 GB Dahili Hafıza

Samsung’un En Donanımlı Yeni Telefonu Galaxy Note 9 u İnceliyoruz

Şunu söyleyerek başlamak isterim ki Galaxy Note 9 kalemi olmadan hiç birşey. Bunu söylememdeki neden Samsung’un Note ailesi S Pen aksesuarı ile tanımlanmakta ve bu yıl ince dijital stylus aksesuarı daha önce çıkan atalarına göre çok çok ötede diyerek Galaxy Note 9 özellikleri için giriş yapalım.

İlk baktığımız nokta elbetteki fiyatı oldu. Galaxy Note 9 1000 Dolar US giriş fiyatı ile 128GB vesiyonunu sundu ve 1250 Dolar 512GB versiyonunun fiyatı. Türkiyede ön satışta piyasada önde gelen bir elektronik perakende firması internet sitesinde 6499 Tl fiyat sundu bugün itibari ile lakin incelediğimizde kaç GB lık versiyonu için bu fiyat verildiğini göremedik. Konuyu dağıtmadan 512GB dahili hafıza muazzam bir rakam bu arada bir çoğumuz bilgisayarlarında bu kadar alan ile yaşıyor SSD hard disk kullananlar için daha düşüğü bile idare edebiliyor. Neyse hafıza ve fiyata değinmişken Galaxy note 9 ‘un özellikleri neler bakalım .

Telefonun özelliklerini inceleyecekken biraz şaşırdığımı itiraf etmeliyim. Çünkü Galaxy Note 9 yeni Bluetooth S Pen özelliklerine bakıldığında sanki geride kalıyor gibi. S pen biraz Galaxy Note 9’un önüne geçmiş sanki.

Nedir bu S pen özellikleri , Telefon kamerasını uzaktan kumanda edebilmek, Müzik çalarınızı, laptop’unuzu ve daha birçok cihazı uzaktan kontrol edebiliyor olması da cabası. Bununla birlikte Galaxy Note 9 un 4000mAh boyutundaki pili , Daha önce görülmemiş boyutlardaki dahili hafızası ve yeni eklenmiş bir kaç AI kamera özelliğini unutmamak gerekir.

Galaxy Note 9 özellikleri ne giriş yaptığımıza göre hadi şimdi bu saydıklarımızı ve fazlasını detaylandıralım. Öncelikle fiyatlardan başlayalım konuya girerken yaptığımız gibi.

Endişelenmeyin Note 9’un yeni özellikleri hakkında söyleyecek çok şey var ama önce telefonların artık daha da yüksek fiyatlarda olacağı hakkında bir şeyler yazmak istedim. Bahsettiğim şey kur farkı değil tamamen telefon özelliklerinden kaynaklı. Şöyle ki Telefon fiyatlarının yükselişi her yeni çıkan modelin üzerinde bir araştırma maliyeti taşıması ve ayrıca yeni teknolojilerin daha malyetli oluşu diyebiliriz. Türkiye fiyatları elbette kur farkı ile extra çarpanlarla artsa da bu diğer ülkeler içinde geçerli olan bir durum. Lakin Analistlere göre bu birazda algı yaratma çabası. Telefon üreticileri belki sonbaharda çıkacak olan iPhone X modelinin fiyatlandırması için fiyatlarını şişirmiş de olabilir.

Galaxy Note 9 kendisi ile geliştirilmiş aksesuarlarını konuşalım özellikle Bluetooth bağlantılı S Pen , telefonu ayakta tutan önemli bir parçası. Note 9 u elinize aldığınızda daha önce karşılaştığımız gibi tek değişikliğin parlak geniş ekran olmadığını anlıyorsunuz.

Galaxy Note 9 dünyanın en büyük telefon üreticilerinden biri için bayrak yarışındaki yeni koşucusu. Kendi ile özdeşleşen ve yenilikler getiren kalemi ve geniş ekranı ile Samsung için yılın en güçlü ve inovatif telefonu ta ki bayrağı 2019 Mart ayında devralacak olan S10 modeline kadar. Bu da şu anlama geliyor ki Samsung’un ,Apple ın 2018 Eylül de duyuracağı yeni telefon modelleri ve Google’ın 2018 Ekim de duyuracağı yeni Pixel telefonu ile yarışacak olan modeli Galaxy Note 9.

Samsung ayrıca Galaxy Note 9 modeli ile adım adım yaklaşan ve dünyanın ikinci büyük telefon üreticisi haline gelen Huawei yi de alt etmesi gerekmekte.

Samsung’un mücadele etmesi gereken bir diğer olay ise 2016 daki Note 7 skandalı. Bu olaydan sonra ipleri daha sıkı tutan Samsung daha sıkı testler ile bunun önüne geçmeye çalışıyor. Şu da var ki ikinci bir geri çağırma olayı Samsung için ciddi prestij ve para kaybına neden olacaktır. Note 7 sonrası çıkan telefonlarda benzer sorunlar çıkmamış olsa da telefon takipçileri Note 7 olayını bir türlü unutamıyor.

Devam edelim , telefondan uzaktan kumanda ve 512GB dahili hafızayı çıkardığınızda bir önceki modellerine Galaxy S9 ve Galaxy Note 8 ‘e göre kendisini hızla geliştirdiğini görebiliyoruz.

Galaxy Note 9 10 Ağustos 2018 itibari ile ön satışlarına başlamış durumda. 24 Ağustosta ise raflardaki yerini alması bekleniyor.

Galaxy Note 9 Renkleri

Note 9 Okyanus Mavisi ( Parlak sarı S Pen ile) , Lavanta Moru, Gece Siyahı ve Metalik Bakır renkleri ile gelmekte. Bu renklar satış bölgelerine göre değişiklik gösterecektir elbette. Örneğin ABD de Mavi ve Mor renkleri hakim olacak gibi görünüyor

Wireless Charging Duo

Samsung Note 9 ve S pen ile birlikte yeni bir cihaz daha tanıttı. Wireless Charging Duo, bu aksesuar aynı anda Qi özelliğine sahip iki cihazı aynı anda 15 Watt ile şarj edebilme özelliğine sahip.

Galaxy Note 9’un Yeni S Pen’in Bluetooth Ounları

Yeni S Pen , düşük enerjide Bluetooth ( Kalemin içerisinde bir anten mevcut) teknolojisine sahip, Note 9’un sırtını yasladığı teknolojisi. Bu S Pen Galaxy Note 9 un gücünü genişeterek hayatınızın diğer alanlarına da ulaşmasını sağlıyor.

Hala bu kalem ile yazabilir, çizebilir, yaratıcılığınızı konuşturan mesajlar hazırlayabilirsiniz. Ama artık S Pen üzerindeki düğme ve arkasındaki bluetooth teknoloji sayesinde farklı uygulamaları aktif hale getirebilirsiniz. Ayarlar menüsü size bu düğmenin hareketlerini kişiselleştirme imkanı sağlamakta. Mesela şöyle bir örnek yazarsak bence kullanışlı bir ayar olacaktır:

S Pen in düğmesine uzun süre basılı tuttuğunuzda kameranın açılmasını sağlayabilirsiniz , iki kere basarak Selfie ve ya arka kamerasını aktif hale getirme komutu verebilirsiniz. Devam edelim ve S Pen’in düğmesine bir kez daha basalım ve bir fotoğraf çekelim. S Pen’in bluetooth yetenekleri sayesinde bulunduğunuz uygulama içerisindeki modları ve özellikleri nasıl kullanmak istediğinize göre ayarlayabiliyorsunuz.

Bu kalem sayesinde yedi cihazı 9 metreye kadar mesafeden kontrol edebilirsiniz. Bekleme süresi 200 kere düğmenin kullanılması ve ya sürekli kullanımda 30 dakika kullanabileceğiniz gibi 1 dakika da şarj edebilirsiniz bunu da kalemi telefondaki yuvasına geri koyduğunuzda hemen şarj olmaya başlamaktadır.

Bluetooth S Pen ile yapabilecekleriniz:

 • PowerPoint’i profosyonel seviyede kontrol edebilme
 • Müzik çaların kontrollerini sağlama
 • Kameralar arasında geçiş yapabilir ve fotoğrafı çekme zamanını ayarlayabilirsiniz.
 • Üniversal kontrolleri olan uygulamaları kullanabilirsiniz

Samsung bu sene uygulama geliştiricilere SDK ‘larını açacağını bildirdi (Muhtemelen bu sonbahardaki geliştiriciler için yapacağı konferansta yapacaklar) bu sayede diğer uygulamalar da S Pen’in düğme özelliklerini kullanabilecek hale gelecektir.

İşte size bir diğer eğlenceli nokta: Note 9 S Pen’in kendi rengi ile yazı yazabilmekte ve bu notları ekran kapalı iken kullanabiliyorsunuz. (Bu özelliğine Kapalı ekran hafızası deniyor) Yani nedir bu renkler sarı, mor, bakır ve beyaz (Siyah versiyonu için) İsterseniz not tuttuğunuz renkleri değiştirebilirsiniz.

Galaxy Note 9’un Yeni AI Kamea Özellikleri

Note 9 Galaxy S9 Plus ile aynı donanıma sahip. Bunlar , çift 12 megapixel arka kamera, bunlardan birisi ışığın durumuna göre kamera açıklığını otomatik ayarlayabiliyor. Bunun dışıns 8 megapixel ön kamera, selfileriniz için.

AI yazılımları arasındaki farklar nelerdir, kamera çiçek, köpek, yemek ya da insan mı çektiğini hızla tespit edebiliyor. Bunun dışında 20 farklı seçenek var Note 9 da ayarlayabileceğiniz bunlara kar yağışı , ateş ve ya şehir manzarası gibi. Bunun dışında kamera beyaz dengesini, titremei ve renk dengesini fotoğraf üzerinde ayarlayabiliyor.

AI sahne optimize edici ayarları standart olarak geliyor. Bu özelliği kapatabiliyorsunuz, yalnız şöyle bir durum var bu özelliği sadece kolay erişilebilir bir düğme ile kapatamıyorsunuz Huawei P20 ve P20 Pro’nun AI ayarlarında olduğu gibi.

Galaxy Note 9’un Öne Çıkan Diğer Özellikleri

 • Ekran: 6.4 inç Süper AMOLED; 2,960X1,440-pixel Çözünürlük
 • İşlemci: Octacore Qualcomm Snapdragon 845 işlemci
 • Bixby Düğmesi: Hala telefonun sol tarafında bulunuyor.

Samsung Galaxy Note 9 ve Note 8 Arasındaki Farklar Neler?

Note 9’un donanım ve yazılımındaki Note 8 e göre küçük ama kayda değer değişiklikler. Dışarıdan bakılınca her iki telefon ikiz gibiler.

 • Ekran Boyutu: Note 9 6.4 inç ekran note 8 e göre birazcık daha geniş. Note 8 de 6.3 inç ti.
 • Parmakizi okuyucu , hoparlör: Note 9 un parmakizi okuyucusu kameraların altına alındı ayrıca Note 9 ikinci bir hoparlör ekliyor stereo ses için , aynı Galaxy S9 da olduğu gibi.
 • Daha Büyük Pil: Galaxy Note 9 4000 mAh pile sahip , Note 8 ile kıyasladığımızda 3300 mAh’dı Note 8 in pili.
 • Devasa Hafıza: Note 9 için iki farklı seçenek mevcut 128GB 6GB Ram ile birlikte ve 512GB 8GB Ram.
 • Hızlı İşlemci: Qualcom’un yeni yongası Snapdragon 845 Note 9 da kullanılmış. Note 8 Snapdragon 835 işlemci kullanmıştı.
Bu Yazıyı Paylaşmak İster misiniz ?
E-Bülten