Daha İyi Fotoğraf Çekebilmeniz için Bilmeniz Gereken iPhone 8 Ayarları

Daha İyi Fotoğraf Çekebilmeniz için Bilmeniz Gereken iPhone 8 Ayarları

iPhone kamerası hakkında herşeyi biliyor musunuz?

Eğer Kamera ayarlarını kurcalayarak profesyonel fotoğraflar elde etmek isteyen biriyseniz doğru yerdesiniz. Ve tabiki herkesin kamera ayarları konusunda öğreneceği yeni bilgileri sizin için derledik

1. iPhone 8 Kamera Ayarlarını Kaydetmek

Favori filtreniz var mı ya da kamera modunuz? Eğer varsa iPhone 8 kamera uygulamasını her açtığınızda baştan ayarlamak yorucu olmalı.  Bununla birlikte siz kameranızı ayarlayana kadar sonsuzlaştırmak istediğiniz o mükemmel an çoktan kaybolabilir.

Şimdi söyliceğimiz özellik sayesinde iPhone 8 kamera ayarlarını kayıt edebileceksiniz.

Bunu ayarlamak için ayarlar uygulamasına girdikten sonra Kamera >Ayarları Koru yolunu takip edin. Üç seçeneğiniz bulunmakta Kamera Modu , Filtre ve Canlı Fotoğraf

2. iPhone 8 Klavuz Çizgilerini Aktif Etmek

Fotoğraf çekmekten hoşlanan birçok insan üçler kuralının ne olduğunu bilecektir. Üçler kuralı fotoğraf kompozisyonunda ana etkenlerden birisidir.

Basitleştirmek gerekirse klavuz çizgileri bir fotoğrafta öne çıkaracağınız objenin bu çizgilerin üzerinde ya da oluşan kutuların arasında kalması ile fotoğrafınız bakan kişinin algısında farklılıklar yaratmaktadır.

Klavuz çizgilerini açabilmeniz için Ayarlar > Kamera > Grid adımlarını takip ederek açabilirsiniz.

3. Burst Mode

Hiç hızlı hareket eden bir şeyin fotoğrafını iPhone 8 iniz ile çekmeyi  denediniz mi?

Sıklıkla telefonunuz bir fotoğrafı işlerken hareket eden bir objeyi yakalamaya çalışıyorsanız yakalamaya çalıştığınız obje ya bulanık çıkmaktadır.

Bunun çözümü telefonunuzun Burst Mode özelliğidir. Bu özellik sayesinde iPhone 8 bir seri hızlı fotoğraf çekecektir. Siz bu fotoğraflardan istediklerinizi seçerek kayıt edebileceksiniz.

Burst Mode u kullanmak için telefonunuzun fotoğraf çekme tuşuna basılı tutarak bekleyin. bununla birlikte ses tuşuna da basılı tuttuğunuzda aynı özellik hızlıca aktif olacaktır.

4. Odağı Kilitleme ve Pozlama

Eğer fotoğraf kalitenizi bir tık artırmak istiyorsanız odaklama ve pozlama konusunda denemeler yapmalısınız. Pozlama ve Odaklama konusunda profesyonel seviyeye ulaşmanın uzun zaman alacağını bilmeniz gerekir.

Basitçe anlatmak gerekirse Pozlama telefonunuzun elektronik görüntü sensörüne ne kadar ışığın ulaştığı ile alakalıdır ki bu sürede odağın keskinliği fotoğraf üzerinde netleşir.

Manuel olarak Odak ve Pozlamayı kilitlemek için kamera uygulamasını açın ve odaklayacağınız noktaya dokunarak bekleyin. Birkaç saniye sonra ekranda AE/AF Lock yazısının ekranın üzerinde belirdiğini göreceksiniz. Odak kilitlenmesini  açmak için yine ekranın herhangi bir yerine dokunmanız yeterli.

5.iPhone Kamerasının Zamanlama Özelliğinden Faydalanın

Zamanlama özelliği belkide iPhone kamerasının en çok kullanılan özelliklerinden birisidir.

Eğer selfie çekmeyi seviyorsanız bu özellik sizin için neredeyse hayat kurtaran nitelikte. kolunuzla akrobatik hareketler yaparak herkesi ekrana sığdırmaya çalışmak yerine yakındaki bir noktaya iPhonunuzu sabitleyerek hala kalan zamanınız sayesinde herkesi fotoğrafa sığacak şekilde sıralayabilirsiniz.

Zamanlama özelliğini kullanmak için telefonunuzun üzerinde beliren kronometre ikonuna basın ve 3 saniye ve 10 saniye özelliklerinden birisini seçin. Sonrası mı fotoğrafınızı düzenlemek için seçeneğiniz kadar zamanınız var. kısa bir not zamanlama siz fotoğraf çekme butonuna basmadığınız sürece başlamayacaktır.

6. iPhone 8 Kamera Sesini Kısmak

Anlayamadığım bir nokta var telefon üreticileri neden bizim sahte bir denklanşör sesini her fotoğraf çekişimizde duymak istediğimizi düşünürler. bana göre bu baya rahatsız edici kendimizi kandırıyormuşuz gibi.

Note: Kimi ülkelerde Japonya ve Güney Kore , bu sesin kısılmasına müsaade etmemektedir. Bu ülkelerde bu ayarı uygulamanız işe yaramayacaktır.

Ne yazık ki diğer ülkeler için de bu sesi tamamen kapatma gibi bir seçenek sunulmamıştır lakin fotoğraf çekerken telefonunuzun sesini kısarsanız ya da tamamen kapatırsanız fotoğraf çekilmesi esnasında bu sesi kapatılmış olacaktır. Tabiki telefonunuzun sesini açık kullanıyorsanız fotoğraf çektikten sonra tekrar açmayı unutmayın.

Eğer ses ayar tuşunu kullanıyorsanız telefonunuzun sesini kamera uygulamasını açmadan önce kısmalısınız.

Bu Yazıyı Paylaşmak İster misiniz ?
E-Bülten